برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

جزئیات بلاگ

معرفی کامل دوربین مدار بسته

معرفی کامل دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته یا cctv مخفف closet circuit television  یکی از سیستم های حفاظتی و امنیتی می باشد. گرچه تصور ما از دوربین های مدار بسته، عموما دوربین هایی است که در مانیتورینگ های نظارتی، امنیتی و حفاظتی بکار می روند اما از نظر علمی، واژه ی دوربین های مدار بسته حتی آن دسته که امروزه در گوشی های همراه یا وب کم ها هستند را نیز شامل می شود.

اولین دوربین مدار بسته ی جهان، جهت مشاهده ی پرتاب یک موشک توسط یک شرکت آلمانی ساخته شد. این دوربین ها در ابتدای عرضه به بازار برای کسب و کارهایی که بیشتر با سرقت دست به گریبان بودند مفید بود چون ارزانتر از استخدام نیروهای امنیتی بود اما رفته رفته، نصب و بکارگیری این دوربین ها توسعه پیدا کرد و قابلیت ضبط فیلم پس از تشخیص حرکت، انقلابی در این حوزه بوجود آورد. رواج یافتن نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته از دهه هایی قبل از سال ۲۰۰۰ میلادی رواج یافت.

گرافیکی یک دوربین مدار بسته
گرافیکی یک دوربین مدار بسته

تیپ بندی دوربین مدار بسته:

دوربین مدار بسته از نظر شکل ظاهری، نوع سیگنال و قاب آن در دسته ها مختلفی قرار میگیرند.

قاب (پوشش):

از این لحاظ دوربین مدار بسته در یکی از ۳ دسته ی : دوربین مخفی دوربین قاب فانتزی دوربین قاب بزرگ و ضد آب قرار میگیرند.

دوربین مخفی:

این دوربین ها را در مکان های گوناگونی می توان نصب کرد. از ساعت دیواری گرفته تا پریز برق و قاب زنگ یا هرجای دیگر. جاسازی آنها کاملا ابتکاری می باشد و در اندازه های مختلف در بازار یافت می شوند.

دوربین های مدار بسته ی مخفی
دوربین های مدار بسته ی مخفی

دوربین قاب بزرگ و ضد آب:

استفاده از دوربین های مدار بسته در فضای آزاد موجب می شود که به ضد آب بودن آنها توجه ویژه شود. میتوان قاب یا حتی خود لنز دوربین بصورت ضد آب طراحی شوند اما معمولا این قاب دوربین است که ضدآب طراحی می  شود.

دوربین قاب فانتزی: قاب های فانتزی در طرح های مختلفی برای این دسته در بازار موجود است.

دوربین مدار بسته از نظر نوع سیگنال:

دوربین های آنالوگ:

بهره بردن از امواج آنالوگ برای دریافت صدا و تصویر ویژگی اصلی دوربین های آنالوگ به شمار می رود. این سیستم به دلیل اینکه تحت تاثیر امواج مختلف قرار میگیرد، نویزهایی در آن ایجاد میشود که برای جلوگیری از این نویزها باید از کابل ها و سیم ها و تجهیزاتی استفاده شود که از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا مانع این نویزها شوند. قیمت پایین، سادگی در نصب و تنوع گسترده از مزایای این دوربین ها می باشد.

دوربین های آی پی تحت شبکه:

به این دوربین ها، دوربین های دیجیتال نیز گفته می شود چون به محض دریافت تصویر، امواج را دیجیتال میکنند. این دوربین ها نسل جدیدی از دوربین های مدار بسته هستند.

دوربین های دیجیتال یا آی پی تحت شبکه

دوربین های دیجیتال یا آی پی تحت شبکه

کیفیت بالای تصاویر و امنیت زیاد در ارتباط بی سیم با این نوع دوربین ها از مزیت های دوربین مدار بسته ی دیجیتالی به حساب می آید.

دوربین های دو منظوره: این دوربین ها هم آنالوگ هستند هم میتوان از آن ها به عنوان دوربین دیجیتال استفاده نمود.

دوربین های دو منظوره

دوربین های دو منظوره

 

زمانی که سیستم طراحی شده برای ما سیستم آنالوگ بوده ولی تصمیم میگیریم چند دوربین دیگر را وارد شبکه کنیم باید از این نوع دوربین ها استفاده کنیم.

تقسیم بندی دوربین های مدار بسته از نظر شکل ظاهری:

دوربین های dom:

دام به معنی گنبد میباشد لذا به این نوع دوربین مدار بسته، گنبدی یا سقفی می گویند. توجه داشته باشید که محل نصب این نوع دوربین ها اغلب بر روی سقف می باشد.

دوربین های دام dom

 دوربین های دام dom

دوربین های صنعتی:

نکته ی ویژه در مورد این دوربین ها این است که قابلیت نصب لنزی جداگانه بر روی آنها وجود دارد؛ چیزی که در انواع دیگر دوربین های مدار بسته ممکن نیست.این دوربین ها اینطور نیست که صرفا در محیط های صنعتی قابل استغاده باشند و در همه جا میتوان از آنها استفاده کرد.اگر برای شما زوم کردن بسیار مهم است توصیه میشود از این نوع دوربین استفاده کنید.

دوربین های صنعتی
دوربین های صنعتی

دوربین های مینیاتوری:

از این دوربین ها به دلیل کوچک بودن در دوربین های مخفی استفاده میکنند.

دوربین مدار بسته مینیاتوریدوربین مدار بسته مینیاتوری

دوربین های آی آر:

اگر تشخیص تصاویر در تاریکی برای شما یک اولویت محسوب میشود، باید از این دوربین که از فناوری مادون قرمز بهره میبرد استفاده کنید.

دوربین های اسپید دام چرخشی:

با این نوع دوربین میتوانید همزمان چند نقطه را مورد ملاحظه قرار دهید. به دلیل قرارگرفتن یک موتور برای چرخیدن بر روی آن، قیمت آن اندکی بالا میباشد.

دوربین چرخشی

دوربین چرخشی

لطفا نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا